Reklama
 
Blog | Mikuláš Ferjenčík

Rozhovor s pirátem: Protipirátská unie manipuluje média

Případ piráta z Liberce už pronikl do zpráv na Nově, policie kvůli němu vydala tiskovou zprávu a mainstreamová média hlavního protagonistu prezentují jako mladistvého delikventa, který způsobil škodu přesahující 138 milionů Kč. Přišel čas na pohled z druhé strany. Proč to dělal? Kolik vydělal? Ale především, dopustil se vůbec něčeho nezákonného?

  

 

 

Reklama

Redakci Pirátských novin se podařilo spojit s šestnáctiletým libereckým studentem, který se dostal do křížku s Českou protipirátskou unií (ČPU) kvůli sdílení odkazů. Jeho totožnost je redakci známa, pro tento rozhovor ho ale nazývejme pouze ‘pirát’. Věříme, že ho soud omilostní. Prozatím je zřejmé přinejmenším to, že ČPU se nezdráhá lhát ani ve svých tiskových zprávách.

Mik: ČPU ve své
tiskové zprávě píše, že jsi spustil pirátský web už ve čtrnácti letech. Jak to vlastně bylo?

Pirát: Dá se říct že to byl tehdy fenomén. V té době si spousta mých vrstevníků a starších kamarádů otevírala podobné weby. Původně jsem chtěl mít jen web, na který by chodili lidi a já ho mohl spravovat, chtěl jsem být snad i trochu populární. Hodně jsem se zajímal o to, jak takové stránky fungují, co se s nimi dá dokázat a podobně. Také jsem se hned nezaměřil pouze na audiovizuální obsah, ale nabízel jsem širší využití. To však byl brzy problém kvůli času, který jsem u toho denně musel trávit. Bylo to v řádu hodin. Můj web v té době nabízel i návody na programování stránek, návody k různým softwarům, hry on-line, ale i hudbu ke stažení. Bylo toho mnoho, ale nedalo se to zvládat, proto jsem se časem omezil pouze na on-line kino. 
 
Mik: Tehdy se ti ozvala ČPU, jak jsi zareagoval?
Pirát: Stáhl jsem celý web a smazal databázi. 
 
Mik: Proč jsi potom rozjel nový projekt? V čem se lišil od toho původního?
Pirát: No především se mi nezdálo jak se mnou ČPU jednala. Když jsem se chtěl nějak dohodnout, bylo mi řečeno, že musím vše smazat, jinak mě budou žalovat, ovšem bavit se o nějakém kompromisu se jim rozhodně nechtělo. Jejich dopis byla také jedna velká výhrůžka a ukázka toho, jak jsou mocní. Po čase jsem si tedy založil nový web. Zachoval jsem původní vzhled, ale založil jsem novou databázi, zvolil jiný hosting a použil jiné jméno a doménu (cinema-world.biz). 
 
Mik: Tvoje primární motivace tedy byla odplata ČPU za jejich aroganci? Cos měl přesně v plánu?
Pirát: Dá se to tak říci. Chtěl jsem si počkat, až mě ČPU kontaktuje, poté jsem se chtěl bránit. ČPU v té době rozesílala spoustu takových dopisů a spousta webů byla také zrušena, ale některé, především ty větší, zůstaly. Myslel jsem si, že na ně ČPU podá trestní oznámení nebo tak nějak a že provozovatelé budou nuceni je zrušit, ale opak byl pravdou. Tyto weby nadále běžely. Snažil jsem se tedy na Internetu dozvědět, jak je to s tím odkazováním a embeddingem. Většina názorů směřovala k tomu, že se nejedná o zločin, a tím jsem se také řídil. Dnes toho trochu lituji, především toho, že jsem se dostatečně neinformoval. (V Česku zatím neproběhl žádný soud s provozovateli serveru, na kterém není žádný audiovizuální obsah, ale pouze odkazy. Informace tedy k dispozici nebyly žádné a my jsme přesvědčení, že o protiprávní jednání nejde. Pozn. red.)
 
Mik: Zkontaktovala tě ČPU někdy během provozu tvého druhého webu? Paní Prchalová píše v tiskové zprávě o opakovaných výzvách…
Pirát: Ne, ani e-mailem, nijak.
 
Mik: Hosting jsi ale změnil po tlaku ČPU na tvého providera, že?
Pirát: Ano, nevím ale jak a co mezi nimi probíhalo, provider mi pouze oznámil že si musím najít jiný hosting.
 
Mik: Pokud se ti někdo ozval, že tvoje odkazy narušují kopírovací monopol, jak jsi reagoval?
Pirát: Ozval se mi pouze jeden internetový obchod, poslali asi pět odkazů, které chtěli smazat, a já tak ihned učinil. 
 
Mik: Po roce a půl poklidného provozu webu, tě ale začala stíhat policie, co se přesně stalo?
Pirát: Dne 5.ledna mi bylo předáno usnesení o zahájení trestního stíhání, za porušení §11 odst. 1, §12 odst. 4 písm. f), §18 odst. 1, 2  a §20 odst. 2 autorského zákona č. 121/2000 Sb. První předvolání jsem dostal již v dubnu, šlo o podání vysvětlení ohledně trestního oznámení ze strany ČPU. Také mi ten den zabavili počítače.
Mik: Na té stránce ale byly jen odkazy, případně interaktivní odkazy na videa, která jsou umístěna na úplně jiném serveru, ne?
Pirát: Ano. Nic jsem nikam nenahrával, vše bylo kopírované z podobných stránek. 
 
Mik: Nahrával jsi i sám filmy na Megavideo?
Pirát: Ne.
 
Mik: Svoje druhé stránky jsi také zrušil?
Pirát: Ano, po předvolání na polici, ale bylo to obtížné, když jsem neměl počítače. Proto se stránky dostaly mimo provoz až třetí den po zabavení počítačů, vyzván k jejich zrušení jsem ale nebyl. 
 
Mik: Měl jsi dost vysokou návštěvnost. Začal jsi na webu vydělávat, proč a jakým způsobem?
Pirát: No, bylo to asi dva měsíce po spuštění ostrého provozu druhého webu, jednalo se o textové reklamy. Důvod byl prostý: web byl čím dál náročnější na hosting a já si nemohl dovolit takový hosting platit sám. Šlo mi především o finance na samotný provoz, ze začátku jsem nijak výdělečný nebyl. 
 
Mik: Měl jsi i jiné příjmy než z reklamy, kupříkladu za prémiové účty nebo dary?
Pirát: Především to byly dary a asi půl roku před ukončením provozu jsem zavedl prémium účty, kterým jsem se snažil pomoci při překonávání omezení ze strany megavidea. Měli pak i další výhody, ale už jen v rámci webu, jako zlatý nick a podobně. Zkoušel jsem celý ten půl rok omezením přijít na kloub, ale ani s pomocí opravdového programátora se mi to nepovedlo. Peníze z účtů jsem vynakládal na provoz webu a na zaplacení jeho nové verze, kterou mi v té době dělal jiný programátor, ten ji však nedokončil.
 
Mik: Zbylo ti tedy něco?
Pirát: Ano, když jsem měl štěstí, tak mi zbylo i něco kolem dvoutisícovky za měsíc, ale poslední čtyři měsíce jsem více musel dát, než se vrátilo, a samozřejmě ne každý měsíc jsem měl štěstí. Takové řeči, jako že jsem vydělal několik desítek tisíc za měsíc, jsou samozřejmě hlouposti a divím se, jak to někdo může říct. Teď narážím na experta, který se objevil v první reportáži TV Nova. Za celou dobu provozování cinema-world.biz jsem měl obrat asi 40 000 Kč, čistý zisk byl za ten rok a půl okolo 15 000 Kč.
 
Mik: Určitě jsi sledoval návštěvnost stránek. V tiskové zprávě ČPU píše, že skrze tvé stránky došlo ke shlédnutí 15,5 milionu filmů. Objevilo se ti tam skutečně tolik návštěvníků, aby tohle bylo reálně možné?
Pirát: Rozhodně ne. Návštěvnost udávaná na webu byla samozřejmě zkreslená, abych zvýšil prestiž webu. Existují stránky se stejným obsahem a o hodně větší návštěvností. Denní průměr byl okolo 7 000 lidí, to že se mi párkrát podařilo dostat na 15 000 lidí za den byla výjimka a ne pravidlo, návštěvnost se také dost měnila, poslední měsíce to bylo jen pár tisíc lidí za den.
 
Mik: Spojila se s tebou nějaká jiná média než Pirátské noviny, třeba zmiňovaná TV NOVA?
Pirát: Ne.
 
Mik: A jaký to je pocit, když se o tobě píše a mluví, ale nikdo se tě na nic neptá?
Pirát: No je to hrozný, nejhorší mi přijde přístup ČPU, která se snaží případ silně medializovat. Zde se krásně ukazuje, a já to na vlastní kůži pociťuji, jak se v Česku dělá objektivní zpravodajství. Stačí pouze, aby ČPU něco vypustila do světa a využila při tom svůj vliv v různých médiích. Zbytek zpravodajských serverů už pak pouze něco okopíruje a je hotovo. 
 
Mik: Díky za rozhovor.

Pirát: Díky za váš zájem.

K celé kauze jsme získali i vyjádření advokátní kanceláře Lawyer.cz, ke kterému přikládáme i způsob, kterým policie ČR vyčíslila škodu kterou uvádí ve své tiskové zprávě. Dočtete se o tom v navazujícím článku

psáno pro Pirátské noviny – www.piratskenoviny.cz