Reklama
 
Blog | Mikuláš Ferjenčík

Válka o podobu Internetu začala

Všichni svobodomyslní obyvatelé kyberprostoru museli mít v poslední době pocit, že to jde s Internetem z kopce. Začalo to chystaným cenzorním zákonem COICA, následně Piratebay prohrála odvolání, potom přišlo zabavování domén v USA, Wikileaks se ocitly pod útokem a v neposlední řadě Evropský parlament posvětil směr, kterým se ubírá vyjednávání dohody ACTA. Situace ovšem není beznadějná. Proti většině z těchto kroků se zvedla vlna odporu - začala válka o svobodný Internet.

Válka se může jevit jako přehnaný výraz, ale není tomu tak. Operation Payback, česky řečeno operace odplata, kterou zahájila skupina aktivistů z celého světa, má charakter guerillové kyberválky. Anonops, jak si skupina říká, dopředu hlásí a sestřeluje weby copywrongových korporací typu IFPI neba RIAA. Pirátské noviny už v říjnu informovaly o sestřelení španělské OSY (SGAE) a dalších webů. Teď nás zřejmě čeká další kolo. Dohoda ACTA a odsouzení Piratebay vrátili aktivistům motivaci a před 14 dny deklarované příměří končí.

Cenzorní zákon COICA, který by umožnil ministrovi spravedlnosti USA zabavovat domény „určené k rušivým aktivitám“ se setkal s odporem senátora Rona Wydena, takže zákon v roce 2010 americkému Senátu na stůl nedorazí a v roce 2011 bude muset schvalovací proces začít od začátku.

Proces s Piratebay rozhodně nekončí. Nic nenasvědčuje pravdivosti tvrzení právničky nahrávacích společností. „Do dvou let bude tento druh pirátství vymýcen. Pomůže tento rozsudek a také to, že piráti pozvolna stárnou, mají rodiny a děti. Pirátství v podobném rozsahu skončí,“ tvrdí Monique Wadstedová. Rick Falkvinge lídr švédských pirátů správně kontruje: „Rozsudek neznamená nic pro Pirate Bay ani pro žádný podobný server. Sdílení souborů roste každým dnem. Znamená to jediné: stále více lidí se bude snažit více zakrýt, co vlastně na Intenetu podnikají.“

Wikileaks jsou sice občas nedostupné, ale mimo jiné na mirroru Pirátského ISP ve Švédsku funguje záloha a informace už vesele proudí Internetem. Cablegate tak nadále plní titulky světových deníků.

A co ACTA? Stále věříme, že je reálná šance, že Evropský parlament dohodu smete ze stolu. Na a pokud projde, tak se navzdory nepříjemnostem, které přinese, svět nezboří. Sdílení nejde zastavit a kriminalizovat každodenní činnosti většiny internetové populace je prostě dlouhodobě neudržitelné. Pirátská generace vyrůstá a tuhle válku časem vyhraje.

Publikováno na serveru www.piratskenoviny.cz

Reklama